My Favorite Leagues

  • Add your favorite league or match by clicking on button.

International Soccer

Major Soccer Leagues

Soccer Leagues
advertisement

Scotland: All Leagues & Cups - Latest Results & Fixtures

Scotland: Premiership

  • Premiership - Round 12
  • 25.10.20  17:00FT Rangers2 - 0Livingston (2 - 0)
    25.10.20  14:00FT Aberdeen3 - 3Celtic (1 - 0)
    24.10.20  16:00FT Kilmarnock0 - 1Hibernian (0 - 1)
    24.10.20  16:00FT Motherwell4 - 0Ross County (1 - 0)
    24.10.20  16:00FT St Johnstone0 - 0Dundee Utd (0 - 0)
    24.10.20  16:00Pst St Mirren - Hamilton Academical -
  • Premiership - Round 3
  • 20.10.20  20:00FT Aberdeen4 - 2Hamilton Academical (4 - 1)
  • Premiership - Round 13
  • 31.10.20  17:00Pst Celtic - St Mirren -
    31.10.20  17:00 Dundee Utd - Ross County -
    31.10.20  17:00 Livingston - Motherwell -
    01.11.20  14:00 Kilmarnock - Rangers -
  • Premiership - Round 14
  • 06.11.20  21:45 Aberdeen - Hibernian -
    06.11.20  21:45 Ross County - Livingston -
    06.11.20  21:45 St Johnstone - Kilmarnock -
    06.11.20  21:45 St Mirren - Dundee Utd -

    Scotland: Championship

  • Championship - Round 2
  • 24.10.20  16:00FT Alloa Athletic1 - 4Dunfermline (1 - 1)
    24.10.20  16:00FT Dundee1 - 0Morton (1 - 0)
    24.10.20  16:00FT Inverness CT1 - 1Ayr Utd (0 - 0)
    24.10.20  16:00FT Queen of the South2 - 5Raith Rovers (1 - 3)
    23.10.20  20:45FT Arbroath0 - 1Heart of Midlothian (0 - 0)
  • Championship - Round 3
  • 31.10.20  17:00 Dundee - Raith Rovers -
    31.10.20  17:00 Dunfermline - Queen of the South -
    31.10.20  17:00 Inverness CT - Arbroath -
    31.10.20  17:00 Morton - Ayr Utd -
  • Championship - Round 4
  • 06.11.20  21:45 Alloa Athletic - Dundee -

    Scotland: League One

  • League One - Round 2
  • 24.10.20  16:00FT East Fife2 - 2Montrose (2 - 1)
    24.10.20  16:00FT Falkirk1 - 1Forfar Athletic (1 - 0)
    24.10.20  16:00FT Partick2 - 1Airdrieonians (1 - 1)
    24.10.20  16:00FT Peterhead0 - 2Cove Rangers (0 - 1)
  • League One - Round 3
  • 31.10.20  17:00 Clyde - Peterhead -
    31.10.20  17:00 Cove Rangers - Partick -
    31.10.20  17:00 Dumbarton - Airdrieonians -
    31.10.20  17:00 Falkirk - East Fife -
    31.10.20  17:00 Forfar Athletic - Montrose -
  • League One - Round 2
  • 03.11.20  21:00 Dumbarton - Clyde -

    Scotland: League Two

  • League Two - Round 2
  • 24.10.20  16:00FT Annan Athletic1 - 1Stranraer (1 - 1)
    24.10.20  16:00FT Edinburgh City0 - 1Cowdenbeath (0 - 0)
    24.10.20  16:00FT Elgin City3 - 0Brechin (1 - 0)
    24.10.20  16:00FT Queens Park2 - 0Albion Rovers (2 - 0)
    24.10.20  16:00FT Stenhousemuir2 - 2Stirling Albion (0 - 1)
  • League Two - Round 3
  • 31.10.20  17:00 Albion Rovers - Brechin -
    31.10.20  17:00 Cowdenbeath - Stenhousemuir -
    31.10.20  17:00 Edinburgh City - Elgin City -
    31.10.20  17:00 Stirling Albion - Annan Athletic -
    31.10.20  17:00 Stranraer - Queens Park -

    Scotland: FA Cup

  • FA Cup - Round 6
  • 01.03.20  17:00FT St Johnstone0 - 1Celtic (0 - 0)
    29.02.20  21:20FT St Mirren0 - 2Aberdeen (0 - 1)
    29.02.20  19:30FT Heart of Midlothian1 - 0Rangers (0 - 0)
    28.02.20  21:45FT Hibernian5 - 2Inverness CT (1 - 0)
  • FA Cup - Semi Finals
  • 31.10.20  19:00 Heart of Midlothian - Hibernian -
    01.11.20  16:30 Celtic - Aberdeen -

    Scotland: League Cup

  • Group H - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Alloa Athletic2 - 1Edinburgh City (1 - 0)
  • Group F - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Ayr Utd1 - 0Annan Athletic (1 - 0)
  • Group B - Round 3
  • 13.10.20  20:45AP Brora Rangers2 - 2
    (5 - 6)
    Cove Rangers * (1 - 2)
  • Group C - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Dundee Utd1 - 0Kelty Hearts (1 - 0)
  • Group E - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Falkirk2 - 1Clyde (1 - 1)
  • Group B - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Forfar Athletic0 - 1Hibernian (0 - 0)
  • Group A - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Heart of Midlothian3 - 1Raith Rovers (2 - 0)
  • Group E - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Kilmarnock0 - 3Dunfermline (0 - 0)
  • Group D - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Montrose0 - 2Elgin City (0 - 2)
  • Group G - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Morton1 - 0Queens Park (0 - 0)
  • Group C - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Peterhead3 - 1Brechin (3 - 0)
  • Group G - Round 3
  • 13.10.20  20:45AP Queen of the South0 - 0
    (2 - 3)
    Partick * (0 - 0)
  • Group D - Round 3
  • 13.10.20  20:45FT Ross County2 - 1Arbroath (0 - 0)
  • Group H - Round 3
  • 13.10.20  20:30FT Stenhousemuir0 - 2Airdrieonians (0 - 0)
  • Group F - Round 3
  • 13.10.20  20:30AP Stranraer2 - 2
    (14 - 15)
    Albion Rovers * (1 - 2)
  • Group A - Round 3
  • 13.10.20  19:30AP * Inverness CT0 - 0
    (4 - 2)
    Cowdenbeath (0 - 0)
  • Group F - Round 2
  • 10.10.20  16:00AP Annan Athletic1 - 1
    (4 - 5)
    Stranraer * (0 - 1)
  • Group D - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Arbroath3 - 1Montrose (2 - 1)
  • Group B - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Brora Rangers0 - 2Dundee (0 - 2)
  • Group E - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Clyde3 - 2Dumbarton (3 - 1)
  • Group A - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Cowdenbeath0 - 1Heart of Midlothian (0 - 0)
  • Group C - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Dundee Utd0 - 1Peterhead (0 - 0)
  • Group H - Round 2
  • 10.10.20  16:00AP Edinburgh City2 - 2
    (2 - 4)
    Stenhousemuir * (1 - 1)
  • Group D - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Elgin City2 - 0Stirling Albion (0 - 0)
  • Group F - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Hamilton Academical2 - 1Ayr Utd (2 - 0)
  • Group H - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Livingston2 - 1Alloa Athletic (0 - 1)
  • Group G - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Partick2 - 0Queens Park (0 - 0)
    10.10.20  16:00AP Queen of the South2 - 2
    (2 - 4)
    St Mirren * (2 - 0)
  • Group A - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT Raith Rovers2 - 1East Fife (1 - 1)
  • Group C - Round 2
  • 10.10.20  16:00FT St Johnstone7 - 0Brechin (2 - 0)
  • Group B - Round 2
  • 10.10.20  13:30FT Cove Rangers1 - 2Hibernian (1 - 0)
  • Group E - Round 2
  • 09.10.20  20:45FT Dunfermline2 - 0Falkirk (0 - 0)
  • Group H - Round 1
  • 07.10.20  20:45FT Airdrieonians0 - 2Alloa Athletic (0 - 1)
  • Group C - Round 1
  • 07.10.20  20:45FT Brechin2 - 6Dundee Utd (0 - 3)
  • Group B - Round 1
  • 07.10.20  20:45FT Hibernian3 - 1Brora Rangers (2 - 0)
  • Group C - Round 1
  • 07.10.20  20:45FT Kelty Hearts1 - 2St Johnstone (0 - 1)
  • Group D - Round 1
  • 07.10.20  20:45AP Montrose3 - 3
    (4 - 5)
    Ross County * (0 - 2)
  • Group G - Round 1
  • 07.10.20  20:45FT St Mirren4 - 1Partick (1 - 0)
  • Group H - Round 4
  • 10.11.20  21:30 Stenhousemuir - Livingston -
  • Group F - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Albion Rovers - Annan Athletic -
  • Group E - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Clyde - Kilmarnock -
    10.11.20  21:45 Dumbarton - Falkirk -
  • Group B - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Dundee - Cove Rangers -
  • Group A - Round 4
  • 10.11.20  21:45 East Fife - Heart of Midlothian -
  • Group D - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Elgin City - Ross County -
  • Group B - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Forfar Athletic - Brora Rangers -
  • Group C - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Kelty Hearts - Peterhead -
  • Group G - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Queens Park - Queen of the South -
  • Group A - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Raith Rovers - Inverness CT -
  • Group C - Round 4
  • 10.11.20  21:45 St Johnstone - Dundee Utd -
  • Group D - Round 4
  • 10.11.20  21:45 Stirling Albion - Montrose -
  • Group F - Round 4
  • 11.11.20  21:30 Stranraer - Hamilton Academical -
  • Group H - Round 4
  • 11.11.20  21:45 Airdrieonians - Edinburgh City -
  • Group G - Round 4
  • 11.11.20  21:45 St Mirren - Morton -
  • Group H - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Alloa Athletic - Stenhousemuir -
  • Group D - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Arbroath - Elgin City -
  • Group F - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Ayr Utd - Stranraer -
  • Group C - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Brechin - Kelty Hearts -
  • Group B - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Cove Rangers - Forfar Athletic -
  • Group A - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Cowdenbeath - Raith Rovers -
  • Group E - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Dunfermline - Clyde -
  • Group F - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Hamilton Academical - Albion Rovers -
  • Group A - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Inverness CT - East Fife -
  • Group E - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Kilmarnock - Dumbarton -
  • Group H - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Livingston - Airdrieonians -
  • Group G - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Partick - Morton -
  • Group C - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Peterhead - St Johnstone -
  • Group G - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Queens Park - St Mirren -
  • Group D - Round 5
  • 14.11.20  17:00 Ross County - Stirling Albion -
  • Group B - Round 5
  • 15.11.20  18:30 Hibernian - Dundee -

    Scotland: Challenge Cup

  • Challenge Cup - Final
  • 28.03.20  18:10Pst Inverness CT - Raith Rovers -

    Scotland: Highland League

  • Highland League - Round 34
  • 18.04.20  16:00 Buckie ThistleCANCBrora Rangers -
    18.04.20  16:00 ClachnacuddinCANCInverurie Loco Works -
    18.04.20  16:00 Formartine UnitedCANCStrathspey Thistle -
    18.04.20  16:00 Fort WilliamCANCRothes -
    18.04.20  16:00 FraserburghCANCDeveronvale -
    18.04.20  16:00 Nairn CountyCANCLossiemouth -
    18.04.20  16:00 Wick AcademyCANCKeith -
  • Highland League - Round 17

  • Scotland: Lowland League

  • Lowland League - Round 5
  • 27.10.20  21:45FT Berwick3 - 1Edinburgh University (2 - 1)
    27.10.20  21:45FT Edusport Academy3 - 1Dalbeattie Star (2 - 0)
    27.10.20  21:45FT Gala Fairydean3 - 1Spartans (2 - 1)
    27.10.20  21:45FT Kelty Hearts4 - 0Vale Of Leithen (2 - 0)
  • Lowland League - Round 4
  • 24.10.20  16:00FT Berwick0 - 1East Kilbride (0 - 0)
    24.10.20  16:00FT BO Ness United2 - 0Edusport Academy (0 - 0)
    24.10.20  16:00FT Cumbernauld Colts3 - 0Edinburgh University (2 - 0)
    24.10.20  16:00FT Gala Fairydean3 - 1Civil Service Strollers (0 - 0)
    24.10.20  16:00FT Gretna0 - 3Bsc Glasgow (0 - 2)
    24.10.20  16:00FT Kelty Hearts2 - 0Dalbeattie Star (2 - 0)
    24.10.20  16:00FT Stirling University4 - 1Vale Of Leithen (2 - 0)
  • Lowland League - Round 5
  • 28.10.20  21:45 BO Ness United - Civil Service Strollers -  
    28.10.20  21:45 Bsc Glasgow - Cumbernauld Colts -  
    28.10.20  21:45 East Stirlingshire - East Kilbride -  
    28.10.20  21:45 Stirling University - Bonnyrigg Rose -  
  • Lowland League - Round 6
  • 31.10.20  16:00 Vale Of Leithen - East Stirlingshire -  
    31.10.20  17:00 Bonnyrigg Rose - Cumbernauld Colts -  
    31.10.20  17:00 Bsc Glasgow - Berwick -  
    31.10.20  17:00 Civil Service Strollers - Stirling University -  
    31.10.20  17:00 Dalbeattie Star - BO Ness United -  
    31.10.20  17:00 East Kilbride - Spartans -  
    31.10.20  17:00 Edinburgh University - Gretna -  
    31.10.20  17:00 Edusport Academy - Kelty Hearts -  

    Get the latest football scores from all of Scotland's football leagues, Scotland's football cups, Scotland's football tournaments and Scotland's friendly games. We have all of the latest results from the Scottish football competitions including the Premiership, Championship, League One, League Two, FA Cup, League Cup, Challenge Cup, Highland League & Lowland League. Catch up with all of the latest Scottish football action only at ScoresPro.com - the #1 Football livescore website for Scotland!

    Livescore powered by ScoresPro.com © 2006 - 2020

    Livescore Data Services


    advertisement